top of page

О  настави...

A tanításról...

„Glasgow közelében, Langbankben vagyunk egy késő nyári napon. A helyi általános iskola osztálytermének ablakából nagyszerű kilátás nyílik a Clyde folyó torkolatára, a napsütésben csillogó hajókra. A teremben ülő öt-hatéves gyerekek közül azonban egy sem fordul az ablak felé. Figyelmüket teljesen leköti a történet, amelyet Catherine McCall mesél nekik. A csinos, vörös hajú Catherine hetenként egyszer jön el, hogy fejezeteket olvasson fel Laura és Paul című meséjéből. A történetben szereplő testvérpár különös dolgokat fedez fel a világban. A mai részben például azt veszik észre, hogy egy repülőgép átrepül a szivárványon, s utána a szivárvány színei megjelennek a törzsén is, mintha csak színes sálba burkolták volna. Talán kiszakította a szivárvány egy darabját, ám az mégis sértetlen marad.
Azt várnánk, hogy Catherine most elmagyarázza, miként viselkedik a napfény a levegőben, ha abban vízcseppek is vannak. Ehelyett azonban azt kérdezi: – Hogyan csenheti el a repülőgép a szivárvány színeit anélkül, hogy kárt tenne benne?
– A szivárvány meghalt – feleli Mark, egy sápadt, hatalmas zöld szemű, komoly kisfiú –, és a repülőgép felvette a színeit, úgy, ahogy az ember is felveheti egy halott ruháit.
– Hogyan halt volna meg a szivárvány? – száll vitába vele Allen. – Ez csak akkor lenne így, ha elveszítette volna a színeit, de azok nem változtak.
Egy harmadik gyerek arra hívja fel a figyelmet, hogy a szivárvány színei a repülőgépre is átragadtak, márpedig semmi sem lehet egyszerre két helyen.
Alistair, aki született gondolkodó módjára ráncolja a homlokát, más mederbe tereli a vitát. A sugárhajtású repülőgép óránként csaknem ezer kilométeres sebességgel száguld. Akkor viszont hogyan lehetséges, hogy magasan fent, az égen a biciklinél is lassabbnak látszik?
Catherine könnyebben érthető részekre bontja le Alistair kérdését, majd apránként adagolja vissza, míg a vita önmagát tápláló leckévé nem válik a logika és az érzékelés alapelveiről. A gyerekek különféle ötleteket vetnek fel – eleinte szégyenlősen, de aztán egyre magabiztosabban.
Így tanított az ókori Athénben Szókratész, a nyugati filozófia atyja is: a környező világból vett példákkal megmutatta tanítványainak, miként sajátíthatják el a logika és az érvelés eszközeit, hogy végül önállóan gondolkozhassanak.

 

Később Catherine az iskola tíz-tizenegy éves diákjainak tart foglalkozást. Ők már csaknem egy éve tanulják a filozófiai megismerést, ami meg is mutatkozik magabiztos vitatkozásukban.
A szégyenlős, barna hajú Kirsty úgy jellemzett egy helyet, hogy az a semmi közepén volt. Christopher úgy csap le a kijelentésre, mint az ügyész a vádlott vallomásában talált ellentmondásra. – Az ember nem lehet a semmi közepén, mert a semmi nem létezik – mondja.
– De kell, hogy legyen semmi – veti közbe Gemma –, különben nem adtunk volna nevet neki.
Catherine óvatosan irányítja a beszélgetést: senkit sem javít ki, de olyan kérdéseket vet fel, amelyek fényében a megszólalóknak felül kell vizsgálniuk saját kijelentéseiket. Az álmodozó pillantású Daniel szerint azért adunk nevet mindennek, mert különben
nem tudnánk, mit gondolnak mások. – Észrevettétek már, hogy egyikünk sem gondol ugyanarra? – kérdezi.
Ezután kifejti, hogy talán létezik a világon olyan »lelki ikerpár«, amelynek tagjai mindig pontosan ugyanarra gondolnak. Az egyik osztálytársa erre rögtön megkérdezi, hogy eszerint, ha megszúrják az egyiket, a másik is érezni fogja a fájdalmat?
Az óra végét jelző csengőre a gyerekek nem mozdulnak – magával ragadta őket Daniel képzeletének szárnyalása. Felteszem a kérdést, hogy szerintük mi különbözteti meg a filozófiai megismerés órákat a többi tantárgy foglalkozásaitól. Egymás szavába vágva próbálják megadni a választ. Tetszik nekik, hogy egy kérdésre nem csak egyféle felelet lehet, hogy átadhatják egymásnak a gondolataikat, és nem kell amiatt aggódniuk, hogy tévednek. De a legjobban azt élvezik, hogy a képzeletük szárnyalhat, és a tanár irányt szab a vitának. Daniel megfogalmazásában: – Vágtázó lovak vagyunk, és a tanárok a lovasaink.”
(DEAN, Michael: A Glasgow-i gyerek filozófusok, Reader’s Digest Válogatás, 1999, szeptember, 99-101. o.)


            GONDOLKODTATÓ:
 

            Hogyan értelmezhető és értékelhető a szöveg nyomán a tanulói és tanári szerep?

A pedagógus feladata a tanítás során


1. értelmezés

A pedagógus olyan tanulási környezetet teremt, amelyben a gyerekeknek lehetőségük nyílik arra, hogy elsősorban egyéni  és csoportmunkában létrehozzák, megkonstruálják magukban a tudásrendszert. 

 

2. értelmezés 

 

A pedagógus a nagyrészt önálló gyermeki tanulási tevékenység segítője, szabályozza, és nem vezérli a tanulás folyamatát. A folyamat középpontjában az önálló tanulói tevékenység, a tanulás áll.

 

3. értelmezés 

 

 A pedagógus ismereteket ad át és képességeket fejleszt. Nagy meggyőző erővel közvetíti az
ismereteket, hogy a tanulók minél jobbanértsék. A képességek fejlesztését elsősorban feladatok megoldatásával,
önálló gyakorlás szervezésével éri el. 

 

4. értelmezés

 

A pedagógus feladata az ismeretek minél jobb, minél szakszerűbb átadása.
Az a jó pedagógus, aki magyarázataival felkelti tanulói érdeklődését, s képes elérni, hogy a tananyagot megértsék.

 

     

          GONDOLKODTATÓ:

 

          Melyik állításhoz áll legközelebb az Ön véleménye?

A kooperatív tanulás hatékonyan fejlesztheti a kritikai gondolkodást (problémamegoldás, információkezelés, döntéshozás). Módszerével a tanulók megtapasztalhatják, hogy másokkal együtt többet végezhetnek és érhetnek el, mint egyedül, mert miközben megosztják a feladatot, egymás munkájának jóindulatú kritikusaként, segítőjeként működhetnek a csoportban. A közös munka során szinte észrevétlenül fejlődik kommunikációs képességük. Megtanulnak kérdezni, mondandójukat előadni, érvelni és vitázni, figyelni másokra, értékelni a társak és önmaguk munkáját. Az együttműködésen alapuló tanulás az aktív elme jóval több funkcióját mozgósítja, mint a hagyományos frontális óravezetés. Ideális esetben a tanulási folyamat kimenti oldalán a kooperatív tanulásban jártas fiatalok felkészültebbek az önálló, élethosszig tartó önálló tanulásra, mint azok, akik kevés lehetőséget kaptak az iskolában az önálló és csoportban végzett munkára. Az együttműködésen alapuló tanulásnak kiterjedt és változatos eljáráskészlete van.

Bővebben ITT.

bottom of page